KAMIENICA NR 16 RYNEK
Około miesiąc temu zajrzeliśmy na ulicę Okulickiego do kamienicy wpływowej rodziny Druhm. Teraz dalej śledzimy budynki związane z tym nazwiskiem.
Urodzony w Kanth b. Breslau, 18 marca 1910r. Wilhelm Reinhold Otto Druhm był najmłodszym z rodzeństwa, ale na pewno nie mniej zdolnym biznesowo. Wiemy o nim, że ożenił się z Waldtraut Behn jeszcze przed wojną, a zmarł 18.09.1978r. w Schleswig w Niemczech. Nie wiemy, kto zbudował okazałą kamienicę nr 16, prawdopodobnie na przełomie wieków ( na pocztówce wydanej przed 1910 r. można dopatrzeć się nazwiska Druhm na budynku), ale na pewno przez kilka lat Otto prowadził tam największy dom towarowy z modną odzieżą w całym Kanth. Jak głosi reklama, w owym przybytku nie tylko szyto na wymiar, ale również handlowano na skalę detaliczną i hurtową gotowymi ubraniami. Choć na witrynach widzimy piękne suknie i dodatki, to z reklamy wiemy, że sprzedawano tam szeroki asortyment, jak derki dla koni czy worki na zboże. W zbiorach Regionalnej Izby Pamięci zachował się wieszak z naszej kąckiej świątyni mody.
Nie wiemy, czy żyłkę biznesową dziedziczyło się w tej rodzinie, czy to kwestia starannej edukacji. W ogłoszeniu z lutego 1918 r. jego mama, Elsbeth, szuka pracowitej i rodzinnej dziewczyny do pomocy w odrabianiu lekcji dla swojej czwórki dzieci.
Po wojnie aż do lat 90. w budynku funkcjonowała Gminna spółdzielnia Samopomoc Chłopska. Jedno z zachowanych zdjęć przedstawia witrynę z napisami oznajmiającymi, że można tu wymienić kwity za sprzedane zboże na jakże wtedy atrakcyjne artykuły jak rowery czy zegarki. W latach 80. otwarty został tam sklep radiowo-telewizyjny państwa Pawłowskich. Potem otworzył się oddział Banku Zachodniego (obecnie Santander) ,w drugiej części budynków zmieniały się rozliczne sklepy(m.in. z zabawkami czy ubraniami), od kilku lat funkcjonuje tam sieciowy lombard.
źródła zdjęć: zbiory własne SMZK i RIP, Polska org. H. Matuszewski