Ułatwienia dostępu

Regionalna Izba Pamięci działa od 2010 roku. Pierwotnie mieściła się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich.


Od 2012 roku funkcjonuje w budynku dawnego, kąckiego kościoła ewangelickiego w Kątach Wrocławskich, przy ul. Rynek 2.

W 2017 r. został pozytywnie zaopiniowany i rozpatrzony wniosek  o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


„Rewitalizacja Rynku wraz z remontem dawnego kościoła ewangelickiego w Kątach Wrocławskich – etap I”, obejmowała również remont dawnego kościoła ewangelickiego i jego adaptację na potrzeby biblioteki gminnej i Regionalnej Izby Pamięci. 

Po zakończeniu prac remontowych przystąpiono do zagospodarowania pomieszczeń i wykonania bieżących prac na sali wystawowej. Lekka zabudowa w postaci boksów tematycznych została wykonana przez głównego wykonawcę Marka Horowskiego, zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez Ewę Bydałek i w oparciu o projekt koncepcyjny stworzony przez Marka Stanielewicza. 

Prace mogły zostać wykonane dzięki podpisaniu w grudniu 2019 r. czterostronnej umowy między Gminą Kąty Wrocławskie, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Kąckiej oraz Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Umowa ta regulowała wszelkie kwestie związane ze szczegółami realizacji wystawy oraz obowiązkami stron w zakresie realizacji przedmiotu umowy.

W dniu 28.10.2021 r. pomiędzy Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Kąckiej podpisana została umowa o współpracy w zakresie prowadzenia działalności kulturalnej w postaci Programu Kulturowego „Regionalna Izba Pamięci w Kątach Wrocławskich”.

Zgodnie z zapisami umowy strony zobowiązują się do długofalowej współpracy w zakresie prowadzenia działalności kulturalnej, która w szczególności polegać będzie na:

• Udostępnianiu zbiorów Stowarzyszenia,
• Utrzymywaniu i rozwijaniu wystawy,
• Współdziałaniu w zakresie opieki nad dziedzictwem Ziemi Kąckiej, promocji, komunikacji i poszukiwaniu źródeł finansowania dla rozszerzenia Programu Kulturowego.