Ułatwienia dostępu

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do lektury naszego nowego cyklu, prowadzącego nas śladami przedwojennych mieszkańców przez ulice naszego miasteczka. Materiałów dotyczących historii Kątów zachowało się niestety niewiele, ale postaramy się jak najpełniej odpowiedzieć na często zadawane pytania „a co tu było kiedyś”. Tak więc zaczynamy i zapraszamy na odcinek pierwszy.

Kamienica ul. Leopolda Okulickiego 4 

Kamienica z  ulicy Okulickiego 4, dawniej Breslauerstrasse 73/74 ,następnie Horst Wessel Strasse to jedna z  największych kąckich kamienic i nie przez przypadek. Należała bowiem do jednej z najbardziej wpływowych i zamożnych kąckich rodzin- rodziny Druhm. Nazwisko to przewija się nie raz w historii miasta. Dzięki zachowanym dokumentom wiemy na przykład, że w 1809 r. burmistrzem był Gärtner, a jednym z miejskich rajców był Karol Druhm.
Sama kamienica powstała najpóźniej na początku XX w., zaprojektowana od razu na potrzeby prężnie rozwijającej się rodzinnej firmy z branży skórzanej. Stąd jej oryginalna elewacja z zachowanym do dziś podziałem na wejście do warsztatu i sklepu z galanterią skórzaną i butami. 

Twórcą potęgi „skórzanego imperium” był Felix Paul August Druhm. Urodził się w ówczesnym  Canth, 1 lutego 1866 r. z rodziców Franza Carla Josepha Augustina Druhm i Marii Merzel. Felix  Druhm ożenił się  następnie z młodszą o 14 lat Elsbeth Henriette Margarethe Paschke(1880-1961). Zmarł 3.12.1925 w Canth. Z Elsbeth doczekali się co najmniej piątki dzieci. Najstarsza Felicitas Maria Bertha Clara Druhm urodzona w 1904 roku przeżyła zaledwie 12 miesięcy. Po niej urodziło się kolejno dwóch chłopców- Gerhard Reinhold Franz Druhm( 1906-1977)i Felix Georg Wilhelm Druhm (1907-1973), druga córka -Anita, urodzona w 1908 r. oraz najmłodszy Wilhelm Reinhold Otto Druhm (1910-1978). 

Po śmierci Felixa seniora zakład prowadziła przez pewien czas wdowa po nim- Elsbeth, a potem przejął go i z powodzeniem rozwijał Felix syn.  Nie był to jedyny biznesowy sukces tej familii. Przebijając się przez spisy firm z lat trzydziestych, można znaleźć między innymi firmę Druhm Gebrüder (Bracia Druhm), zajmującą się hurtową sprzedażą wyrobów tytoniowych, czy sklep z przyprawami Agnes Druhm przy Kirchstrasse 9 (obecna Sikorskiego).

Budynek po wojnie nadal użytkowany był jako „świątynia handlu”. Długi czas budynek był pod zarządem GS. Branże zmieniały się wielokrotnie. Mieszkańcy pamiętają m.in. sklep z rowerami czy sklep spożywczy Pana Ilnickiego, sklep z asortymentem budowlanym pani Kurtkowej, a potem ze zdrową żywnością. Najdłużej bodaj w czasach powojennych działał tam sklep z tkaninami. Miejsce to było też znane z niekończącego się remontu w latach 90., który trwał niemal 14 lat. Przez wiele lat działał tu potem sklep BII ze sprzętem AGD. Obecnie mieści się tam pierogarnia i ostatnio otwarta kolektura Lotto.

Zdjęcia źródło- zasoby RIP, Polska org.